روف گاردن – بام سبز

روف گاردن – بام سبز

افزایش قیمت زمین در شهرها، موجب افزایش رشد بهره گیری از روف گاردن یا باغ بام خواهد شد. با پیشرفت فناوری و كشف روش های جدید، می توان بر روی بام هر خانه ها، مجتمع های مسکونی، بیمارستان ها و… باغی زیبا یا بام سبز توسط گیاهان زیبا به وجود آورد تا بتوانید در زندگی پر هیاهوی شهری، زمان فراغت خود را در باغ های اختصاصی خانه خود و در محیطی زیبا و سرسبز سپری کنید.

 

روف گاردن چیست

روف گاردن (Roof Garden) یا باغ بام به پوشش سبزی گفته می شود که بر روی ‌بام یک ساختمان احداث می شود. نمونه های این نوع از باغ‌ها، در شهرهای باستانی هم موجود بوده است، اما وجود آنها در شهرهای امروزی از دهه ۱۹۷۰ میلادی و در کشور آلمان آغاز شده است. باغ بام در شهرهای اروپا و آمریکای شمالی بسیار پرطرفدار است و بیشتر افرادی که به گل و گیاه علاقمند هستند، مطابق با به منابع مالی خود تلاش می‌کنند تا برای خانه ی خود روف گاردن زیبایی را بسازند.

هر چند که نام روف گاردن ممکن است موجب این تصور شود که چنین فضایی می بایست بر روی پشت‌بام ساخته شود، اما این فناوری می تواند بر روی بالکن های کوچک نیز اجرا شود. از روف گاردن در رستوران ها، کافه ها و هتل ها نیز برای ایجاد فضایی جذاب استفاده می شود. البته ساخت آن بر روی بام نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که می بایست توسط متخصصین حرفه ای اجرا شود.

 

روش های اجرای روف گاردن

·        روش متمرکز: در این نوع روش می بایست ساختمان به گونه ای باشد که تحمل بار حاصل از گیاهان را داشته باشد.

·        روش  گسترده: در روش گسترده، بیشتر از انواع گیاهانی استفاده می شود که رونده باشند و نیاز به عایق‌بندی مناسبی داشته باشند.

·        روش مدولار: روف گاردن مدولار به شکل پیش ‌ساخته فروخته می شود و گیاهان، درون باغچه‌های پیش‌ساخته کاشته می شوند. در این روش، گیاهان جعبه‌ای کاربرد دارد و در تمامی پشت‌ بام‌ ها قابلیت‌ اجرا دارد و به آبیاری قطره‌ ای نیاز دارد.

 

ویژگی های مثبت احداث روف گاردن

این نوع از بام‌ها در حیطه های متفاوت اثربخش و مفید هستند که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود.

 

مزایای روف گاردن برای ساختمان

توسط جذب بخش اعظم آب باران درون خود، تاثیر مثبتی بر کاهش بار وارده توسط سیستم فاضلاب ساختمان خواهد داشت.
عایق صوتی مناسبی می باشد و میزان سر و صدای کمتری را به فضای محیط مسکونی وارد می‌کند.
به این دلیل که پوشش گیاهی موجب خنک شدن فضای اطراف خود می شود و خاک نیز نوعی از عایق گرمایی است، روف گاردن موجب حفظ دمای مطلوب در محیط ساختمان می شود.
در صورتی که زیرسازی و عایق کاری پیش از احداث باغ بام به درستی انجام شده باشد، این نوع از بام‌ها موجب افزایش عمر مفید سقف خواهند شد.

مزایای اقتصادی روف گاردن

همراه با افزایش دوام و عمر بیشتر سقف، هزینه‌های مرتبط با نوسازی ساختمان و تعمیرات آن کاهش می‌ یابد.
به دلیل اینکه باغ بام نوعی عایق طبیعی برای دما محسوب می شود، هزینه‌های مرتبط با سرد و گرم کردن محیط داخلی ساختمان کاهش می‌یابد.
موجب کاهش هزینه‌های مربوط به فاضلاب می شود.

مزایای اکولوژیکی روف گاردن

کاهش میزان اثر گرمایی در شهرها
کاهش آلودگی و تصفیه ی هوای آلوده در سطح شهرها
کم شدن میزان هیاهو و آلودگی صوتی در سطح شهرها

متریال مورد استفاده در ساخت روف گاردن

جهت اجرای روف گاردن سعی بر این است که از متریالی استفاده شود که علاوه بر زیبا و مقاوم بودن، دارای وزن کمی باشند. به طور مثال در ساخت آلاچیق یا مبلمان آن استفاده از چوب ترمووود رایج است. این نوع چوب به شیوه ی مخصوصی خشک می شود و مواد مغذی موجود در آن برای جلوگیری از ورود جانوران موذی از بین می‌روند، بنابراین دارای مقاومت بیشتری نسبت به چوب اصلی می باشد.

 

فیلترینگ روف گاردن

فیلترینگ در روف گاردن به روشی می گویند که در آن، مانع از انتقال املاح موجود در خاک به لایه های زیرین  می شوند. این عملیات توسط قرار دادن لایه ای از الیاف مناسب، اجرا می شود. عدم اجرای فیلترینگ موجب تغییر در بافت خاک و انسداد مسیر های زهکشی در باغ بام خواهد شد.

 

نوع خاک و گیاهان مورد استفاده در روف گاردن

انتخاب نوع گیاهان و خاک مورد نظر ارتباط کاملی با منطقه ی جغرافیایی شهر و شرایط جوی آن دارد. با کمک یک فرد متخصص در زمینه ی گیاه شناسی، باید گیاهانی که با شرایط اقلیمی شهر مورد نظر سازگار است بشناسید و گیاه مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید. در غیر این ‌صورت، موجب افزایش هزینه ها و زحمت شما در نگهداری از گیاهان می شود و شاید این زحمات نیز به ثمر نرسد.

توجه به این نکته ضروری است که باغ بام علاوه بر زیبایی، باید موجب افزایش کیفیت مکان زندگی شما شود. پس در صورتی که مکان زندگی شما دارای آب و هوای گرم و خشک باشد و میزان بارندگی بالایی نداشته باشد، باید گیاهانی انتخاب شود که به آب و رطوبت بالایی نیاز نداشته باشد زیرا آبیاری آنها می‌تواند به ذخایر آبی شهر و بودجه ی شما آسیب برساند.

 

معایب روف گاردن

در شرایطی که جزئیات اجرایی روف گاردن به درستی و تحت نظر متخصصین حرفه ای انجام نگیرد و یا به خوبی از آن مراقبت نشود، می‌تواند دارای معایبی باشد که عبارتند از:

در صورتی که مقاومت ساختمان قبل از احداث باغ بام بررسی نشود، ممکن است با گذشت زمان، موجب نشست پی شود.
امکان ایجاد مشکلات زهکشی وجود دارد.
امکان ایجاد شکم دهی در بام و حوضچه ی آب در وسط آن وجود دارد.
ممکن است پس از گذشت زمان، ریشه ی گیاهان به درون مصالح سقف نفوذ کند.
امکان سنگین تر شدن سقف وجود دارد.
امکان آسیب به لایه ی صافی وجود دارد.

قیمت اجرای روف گاردن

برای احداث استاندارد روف گاردن ممکن است به هزینه ی بالایی نیاز باشد. اما به این دلیل که روف گاردن علاوه بر ایجاد زیبایی و آرامش برای ساکنین، عایق صوتی و گرمایی نیز می باشد و موجب افزایش عمر مفید سقف می شود، هزینه ی اجرای آن در مدت زمان طولانی دارای توجیه اقتصادی است. البته در سال ‌های اخیر باغ بام مدولار نیز وارد بازار شده است. در این روش، مانند احداث روف گاردن سنتی به زیرساخت‌های خاصی نیاز نمی باشد. هزینه ی مربوط به روف گاردن مدولار نیز پایین تر است. البته نیاز است که پیش از اجرا، مشتری نمونه‌های اجرا شده را مشاهده کند و برای انتخاب هریک از آنها تصمیم بگیرد.

.