همه چیز در مورد نمای سنگی ساختمان

یک ساختمان مانند هر شیء دیگری دارای پوسته خارجی و ظاهر مشخصی است. نمای ساختمان در واقع پوسته ای است که توسط آن می توان تا حدی برداشت ذهنی از هویت، سن، سبک، ساختار کلی ساختمان و … داشت. به کمک تجربیات آریونما ویژگی های نماسازی ساختمان و نمای سنگی را بیان می کنیم:

بناهای موجود در شهر در مجاورت ساختمان های دیگر هستند و نمای ساختمان باید با محیط اطراف خود در هماهنگی باشد. علاوه بر زیبایی ظاهری و هماهنگی، نماسازی ساختمان موارد دیگری را نیز شامل می شود. نمای ساختمان به عنوان رابط نقش ارتباط دهنده فضای داخلی ساختمان با محیط بیرون را دارد. برای مثال با نماسازی می توان تابش نور به داخل را کنترل کرد و یا با ایجاد چشم اندازی زیبا، دید بصری مناسبی خلق کرد.

نمای سنگی ساختمان

نمای سنگی ساختمان

نماسازی ساختمان در قدم اول نقش حفاظت از بنا در مقابل عوامل جوی و اقلیمی را دارد. عایق حرارتی، عایق صوتی و ایمنی هر چه بیشتر در ساختمان محل زندگی انسان دارای اهمیت بسیار یوده و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی را تا حد بسیاری می توان توسط نماسازی ساختمان مدیریت کرد.

پیشنهاد مطلب: هزینه بازسازی و تعمیرات ساختمان و قیمت تمام شده

زیبایی در نماسازی ساختمان
نمی توان انکار کرد که زیبایی نما تا چه حد می تواند بر هویت ساختمان اثر بگذارد. این هنر معمار و طراح بنا است که نماسازی را در کنار تمام ویژگی های ضروری که باید داشته باشد، با ظاهری زیبا ایجاد کند.

ایجاد نمای ساختمان با مصالح و شیوه های اجرایی متفاوت و متنوع موجب شده ویژگی های بسیاری برای هر یک از مصالح تعریف شود. نماهایی که این روزها با توجه به هدف کاربری ساختمان و نماسازی آن، شرایط اقلیمی و زیبایی بیشترین کاربرد را دارند عبارتند از: نمای سنگ ، نمای شیشه ای ، نمای کامپوزیتی ، نمای آجری.

پیشنهاد مطلب: بازسازی نمای ساختمان

ویژگی فنی نما در ساختمان:
عایق حرارتی
عایق صوت
مقاوم به زلزله
مقاوم به صدمات فیزیکی
مقاوم به یخ زدگی
مقاوم به آتش سوزی

یکی از پوشش های مناسب برای نماسازی ساختمان سنگ است. در نماسازی از جنس سنگ می توان از یک یا چند نوع سنگ استفاده کرد. با طراحی خوب و کنار هم قرار دادن مناسب سنگ ها نمای زیبایی از ساختمان به وجود می آید.

سنگ های طبیعی در دو دسته در نمای ساختمان به کار می روند: سنگ آهکی/ سنگ آذرین در نمای سنگی ساختمان سنگ پلاک مانند سنگ تراورتن، مرمر، گرانیت و … به کار برده می شود.

پیشنهاد مطلب: چهار مصالح کاربردی در طراحی نمای ساختمان

خصوصیات بارز سنگ در نماسازی ساختمان:
عدم تغییر رنگ
مقاوم به رطوبت
تنوع در رنگ و طرح
عایق حرارت
قابل اجرا در همه سطوح
استقامت و دوام بالا
عمر طولانی در صورت نصب صحیح
هزینه نگهداری کم

نمای سنگی ساختمان

نمای سنگی ساختمان

سنگ گرانیت دارای وزن بالایی نسبت به باقی متریال نمای ساختمان است. سنگ آهکی متخلخل مانند تراورتن که با رزین کیفیت آن را بهبود داده اند، این روزها در نماسازی بسیار استفاده می شود و وزن نسبتا کمتری نسبت به سنگ گرانیت دارد.

مشخصات سنگ برای مصرف نمای ساختمان:
بافت سنگ باید سالم، بدون شیار، ترک و یا شکست باشد.
درون سنگ خلل و فرجی وجود نداشته باشد.
سنگ باید یکدست و یکنواخت باشد.
پوسیدگی دیده نشود.
نباید آلوده به مواد مصنوعی باشد.
مقاوم به شرایط فیزیکی(باد، یخبندان، تغییر دما و …) و شیمیایی محیط باشد.
در برابر ساییدگی مقاومت داشته باشد.
قابل برش و صیقل خوردن باشد.
داشتن مقاومت کششی بالا
جذب آب قابل قبول

پیشنهاد مطلب: مدرن ترین انواع نمای ساختمان و مزایا و معایب آن ها

در شهرهایی که دارای آلودگی بیشتری هستند، باید در انتخاب متریال نما خصوصیات بیشتری را مد نظر قرار داد. مقاومت در برابر باران اسیدی و خورده نشدن متریال، از نکات بسیار مهم در انتخاب جنس نمای ساختمان در شهرهای آلوده است. سنگ گرانیت در محیط اسیدی قابل استفاده است و برای محیط قلیایی می توان سنگ آهکی را به کار برد.

به سایر بخش های وبسایت آریونما سری بزنید تا علاوه بر داشتن اطلاعات تماس، نمونه پروژه های اجرا شده را نیز مشاهده کنید.