پرگولا

پرگولا

پرگولا چیست؟

پرگولا یکی از عناصر باغ در فضای باز است که یک گذرگاه سایه دار یا محل نشستن افراد را توسط ستون های عمودی که اصولا از تیرهای متقاطع و شبکه ای باز و محکم پشتیبانی می کنند تشکیل می دهد، که اغلب بر روی آن تیرک های چوبی قرار می گیرد. مبدا این کلمه، پارگالای می باشد که کلمه ای لاتین است. به عنوان نوعی از سازه های تزیینی، ممکن است سازه ای باشد که برای محافظت از یک تراس باز یا پیوند بین غرفه ها اجرا می شود. پیشینه ی این سازه به دوران رنسانس ایتالیا برمی گردد. در آن زمان، ستون ها اصولا توسط متریال سنگ ساخته می شدند اما امروزه اصولا از چوب یا فلز استفاده می شود. علاه بر این، این نوع از سازه می تواند ترکیبی از متریال هایی مانند سنگ، چوب و یا فلز و چوب باشد.

 

کاربرد پرگولا

استفاده از پرگولا در معماری در مکان هایی پیشنهاد می شود که از لحاظ مساحت، دارای امکان حرکت برای افراد و کاربران فضا باشد و اصولا در ورودی ساختمان ها جهت هدایت بهتر و به وجود آمدن حس دعوت کنندگی در فضا استفاده می شود. پرگولا ممکن است غرفه ها را به یکدیگر پیوند دهد و یا در یک تراس، بهار خواب یا روف گاردن، فضایی برای نشستن فراهم کند یا به عنوان سایه بان در کنار یک استخر قرار بگیرد. پرگولا های آزاد، آنهایی که به یک خانه یا ساختمان دیگر متصل نیستند، مکانی را فراهم می کنند که امکان بهره مندی از وزش نسیم و خورشید در فضایی زیبا وجود دارد. این سازه همچنین به گونه ای است که گیاهان رونده می توانند بر روی ساختار آن رشد کنند که این نوع تزئین آن با گیاهان طبیعی می تواند موجب زیبایی بیشتر آن شود.

 

انواع پرگولا

انواع پرگولا مطابق با متریال آن شامل ترمووود، پرگولا چوب پلاست، نوع چوبی، وینیل، فلزی، فایبرگلاس و … می باشد که جهت ایجاد فضایی دوستانه، می تواند دارای اتصال به ساختمان باشد و فضایی برای نشستن در آن در نظر گرفته شود. همچنین می تواند به نحوی باشد که به عنوان فضایی مستقل از ساختمان جدا باشد و یا به عنوان نقطه ی عطفی در چشم انداز باغ اجرا شود.

انواع پرگولا با توجه به ساختار آن شامل موارد زیر می باشد:

1.     پرچین دار

2.     پرگولای دیواره دار ثابت

3.     دیواره دار متحرک

4.     پرگولای دیواره دار پره ای

5.     نوع دیواره دار شیشه ای یا طلقی

6.     نوع بدون دیواره با قابلیت اتصال پرده به عنوان دیواره ی آن

 

عوامل موثر بر هزینه ساخت پرگولا

عوامل زیادی بر هزینه ی ساخت این سازه تاثیر می گذارند. ابعاد آن می تواند اولین فاکتور تاثیرگذار بر هزینه ی اجرای آن باشد. قیمت پرگولا به عوامل دیگری مانند نوع تزئینات آن، شیوه ی طراحی، نوع و کیفیت متریال ساخت و پوشش نهایی آن بستگی دارد که در ادامه به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

 

ابعاد و متراژ پرگولا

اولین عامل موثر بر قیمت پرگولا، ابعاد آن می باشد. ابعاد پرگولا می‌تواند به صورت طول در عرض (۲ در ۲ متر یا ۵ در ۲.۵ متر) و یا قطر محاسبه شود. این مسئله در مورد پرگولای پیش ساخته نیز صدق می کند که تنها توسط تغییرات کمی می‌تواند در هر فضایی استفاده شود.

در خرید پرگولا، قیمت تمام شده ی آن با آلاچیق و حتی کلبه تفاوت دارد زیرا متریال کمتری جهت ساخت آن مورد نیاز است. این سازه به نحوی است که اصولا اطراف و سقف آن باز است و در صورتی که نگران بارندگی هستید می‌توانید سقف آن را توسط کامپوزیت های شیشه ای یا برزنت محصور کنید.

 

کیفیت چوب پرگولا

کیفیت کار نهایی اجرا شده، علاوه بر مهارت نجار در ارائه دادن کاری حرفه ای و تمیز، به نوع و کیفیت چوب مورد استفاده نیز وابسته است. با توجه به این نکته که ساخت پرگولا از کارهایی نیست که چندین بار انجام شود و اصولا  یک یا دو بار در طول زندگی در یک خانه انجام می شود، پیشنهاد ما بر این است که هزینه ی بیشتر را تقبل کنید تا بتوانید از الوارها یا متریال های با کیفیتی که در شرایط متغیر جوی دارای دوام خوبی هستند استفاده نمایید. در هنگام انتخاب نوع چوب می بایست به عواملی مانند مقاومت، رنگ پذیری و میزان پرداخت آن نیز توجه شود.

 

پرگولای ارزان

در صورتی که دارای بودجه ی محدودی هستید و با این وجود می‌خواهید چنین سازه ی زیبایی را در حیاط و بهارخواب خود داشته باشید، می‌توانید پرگولای پیش ساخته نیز تهیه کنید. پرگولاهایی که توسط فلز یا چوب ساخته می شوند و به طور آماده در محل نصب می شوند.

 

نکات مهم در طراحی پرگولا

برای طراحی این سازه، هماهنگی آن با فضاهای دیگر دارای اهمیت بسیاری است، به طور مثال، هماهنگی آن با آلاچیق ها و یا ساختمان های آن مکان، و همچنین سبک طراحی سایت و باغ سازی آن فضا. همچنین از پرگولا می توان در برخی از فضاهای عمومی جهت هدایت کاربران به سمت فضاهای دیگر استفاده کرد و بنابراین مساله سیرکولاسیون دارای ارتباط مستقیمی با شیوه ی طراحی پرگولا است.

 

تفاوت آلاچیق و طاق بست با پرگولا

این سازه اکثرا با سازه هایی مانند آلاچیق و طاق بست اشتباه گرفته می شود، این ساختارها یا عناصر موجود در آنها اصولا مشابه پرگولا هستند و یا دارای عناصر مشابه می باشند. به همین دلیل در ادامه تفاوت های آنها بیان می شود:

طاق بست ها اصولا در پارک های عمومی و یا باغ ها دیده می شوند، این سازه اغلب با متریال انعطاف پذیری چون پلیمرهای وینیل یا فلز روکش دار اجرا می شوند اما پرگولا اصولا با چوب ساخته می شود.

طاق بست ها به صورت مستقل اجرا می شوند و به ندرت به حصار باغ اتصال دارند یا مانند دروازه ورودی استفاده می شوند و اصولا برای حمایت درخت تاک ساخته می شوند، همچنین این ساختار فاقد عناصر تزئینی است. مهمترین تفاوت پرگولا و طاق بست این است که در ساخت طاق بست به ابعاد زیبایی طراحی معماری توجه نمی شود که البته این نکته ای است که در پرگولا رعایت می شود.

تفاوت آلاچیق و پرگولا نیز در این است که آلاچیق، فضایی محصور با سقفی بسته و گنبدی است که برخلاف پرگولا که اطراف آن باز است و سقفی مسطح دارد، اصولا دارای فرم مدور است که با فاصله از روی زمین قرار می گیرد تا افراد را از رطوبت حاصل از بارش حفظ کند، جهت ایجاد تنوع در فضای باز ایجاد می شود تا به عنوان فضای غذاخوری و محل استراحت مورد استفاده قرار گیرد.

.